מהן עילות הגירושין

עילות גירושין

מהם עילות הגירושין?

מאת עו”ד אברהם זאדה הרפז.

 

כידוע, לביה”ד הרבני הסמכות הייחודית לדון בענייני גירושין של יהודים.

לעומת ענייני הרכוש, משמורת, מזונות אישה ומזונות ילדים אשר בהם ישנה סמכות מקבילה ובני הזוג ממהרים להגיש תביעות בהתאם למרוץ הסמכויות, הרי שבעניין הגירושין עצמם, לביה”ד הרבני ישנה סמכות ייחודית לדון בעניין. יש לציין כי בנושא מזונות ילדים, אין נפקות למרוץ הסמכויות שכן הילדים הינם ישות משפטית נפרדת ויכולים להגיש תביעתם ע”י האפוטרופוס הטבעי, בביהמ”ש לענייני משפחה, זאת אף אם צד הקדים את משנהו והגיש תביעה בביה”ד הרבני.

כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש העניין הינו פשוט למדי, אם כי אף כאן, יהיו הדיינים בביה”ד מעוניינים לדעת כי קיים קרע שאינו ניתן לאיחוי וכי ישנה עילה מוצדקת לפירוק הנישואין, שכן לא די בהעלאת טענות לא מהותיות – אשר עליהן ניתן לגשר באמצעות ניסיונות נוספים לשלום בית.

הבעיה מתחילה כאשר אחד מבני הזוג אינו מעוניין להתגרש – במקרה זה, על בן הזוג המעוניין בגירושין להוכיח כי קיימת עילת גירושין, שכן טענות שאינן מבוססות לא יועילו במקרה זה.

בין העילות לגירושין, ניתן להבחין בעילות אובייקטיביות אשר אינן קשורות לאשם של בן הזוג השני וביניהם ניתן למנות עילות כגון: מצב בריאותי, גופני או נפשי – הימנו סובל אחד מבני הזוג אשר אינו מאפשר קשר נישואין תקין או את המשך שושלתו של אותו אדם, ובניהם ניתן למנות סיבות כגון: מום אשר אינו מאפשר קיום יחסי אישות, עקרות של אחד מבני הזוג, אין אונות (אימפוטנציה) וכו’.

מאידך, קיימות עילות נוספות אשר אינן אובייקטיביות אלא קשורות באשם בן הזוג. בין סיבות אלו ניתן למנות עילות כגון: סירוב לקיום יחסי אישות, בגידה של אחד מבני הזוג, הכשלה ביודעין של צד את הצד השני מלקיים את מצוות הדת היהודית (כגון הכנת מזון שאינו כשר), התנהגות אלימה מתמדת, התמכרויות למינהן כגון התמכרות לסמים או לטיפה המרה וכו’.

כיצד יש לעשות שימוש יעיל בעילות הגירושין בעת הגשת תביעת הגירושין?

ריבוי עילות: על מנת שאם עילה אחת לא תתקבל על ידי ביה”ד, יש לכלול מספר עילות כדי שתבואנה במקום אלו שלא התקבלו.

ביסוס הטענה: יש להשתמש בעילות גירושין מבוססות דיה, שאותן ניתן להוכיח ויקשה לסתור שכן אם תיסתר אותה עילה, הדבר יגרע מאמינותו של הצד הטוען את העילה בפני הרבנים. בנוסף, על מנת לבסס את אותה עילות תביעה יש להשתמש באישורים או במסמכים או באמצעים אחרים ובלב שהושגו בדרך חוקית.

טענות סותרות: יש להיזהר מהעלאת עילות סותרות שכן, אם ייטען כי הגבר בוגד עם נשים אחרות, הדבר לא יעלה בקנה אחד עם העילה כי הגבר מחוסר כוח גברא (אימפוטנט).

זהירות: אם המדובר באישה, הרי שלא יהיה זה נבון להעלות טענות לגבי בגידתה היא, על מנת שבעלה יגרשה – שכן הדבר יכול לפגוע ביכולתה להינשא לאותו אדם עמו בגדה.

בכל אופן רצוי, עד כמה שניתן הדבר שלא לפגוע בצד השני יתר על המידה ומעל הצורך, שכן הדבר יכול להגביר את להבות הסכסוך ואף להחריף את הטינה הקיימת בין הצדדים בלאו הכי ולדבר תהיינה השלכות אף בעת ניסיון לכל פשרה והשלכות לגבי הקשר העתידי בין הצדדים אשר חיוני במקרה בו ישנם לבני הזוג ילדים.

בכל מקרה רצוי להתייעץ עם עורך דין העוסק בדיני משפחה לשם קבלת הסבר מפורט יותר המתאים לכל מקרה באופן אישי.

מאמרים דומים

על הכותב:

עו"ד אברהם זאדה הרפז הינו עו"ד בירושלים, בוגר במשפטים LL.B, עוסק בכתיבת מאמרים ובייצוג משפטי בכל קשת הסוגיות המשפטיות בדין האזרחי. כמשרד עורך דין בירושלים קטן ואינטימי, השירות המשפטי המוענק מאופיין במתן דגש על מתן שירותים משפטיים בסטנדרט מקצועי גבוה, ביחס אישי ואדיב, בטיפול יסודי, בנאמנות ובטיפול מקצועי מהיר ומסור לכל לקוח ולקוח, כאשר הדגש הוא על שיקול דעת מעמיק בטרם הטיפול בכל מקרה על נסיבותיו והתאמת אופן הטיפול לאותו מקרה וללקוח. ניהול נכון וחכם בעניינו של הלקוח, מגביר את הסיכוי כי הלקוח יקבל את השירות המשפטי על הצד הטוב ביותר ולפיכך משרד קטן ואינטימי הינו בעל יכולת הענקת יחס אישי, תשומת לב מרבית, נאמנות, טיפול מקצועי ומסור וכן התעמקות ברזי החוק והפסיקה אשר הם שיעניקו יתרון נוסף ללקוח. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד לשם קבלת ייעוץ משפטי או מידע נוסף. לתיאום פגישה עם עורך הדין ניתן להתקשר ישירות לטלפון נייד 054-3001999 או למשרד בטלפון: 072-2498444. ניתן אף לשלוח דואר אלקטרוני לכתובת: harpaz-law@012.net.il